Оформлення ділових паперів за допомогою текстового редактора



Під текстом тут розуміють будь-яку інформацію, зображену символами клавіатури комп'ютера. Текстом може бути, наприклад, стаття,  розклад уроків, звіт, наказ, інформативний лист, класний журнал, рекламний лист та інші документи.
Для роботи з текстовою інформацією дуже ефективними є спеціальні програми — системи підготовки текстів, так звані текстові процесори або текстові редактори. На сьогодні існують сотні різноманітних текстових процесорів і їх кількість продовжує зростати.
Функціональні можливості різних систем підготовки текстів істотно відрізняються одна від одної. Водночас значна їх кількість має і багато спільних властивостей.
До загальних функцій, що можуть бути реалізовані текстовими процесорами, можна віднести такі:
1.     Введення тексту в комп'ютер.
2.     Редагування тексту (заміна, вставка, видалення та ін.).
3.     Пошук необхідної інформації у тексті.
4.     Форматування тексту (встановлення лівої межі тексту, вирівнювання правого краю, встановлення позиції відступу першого рядка абзацу та ін.).
5.     Перенесення і копіювання фрагментів тексту.
6.     Виділення частин тексту певним шрифтом.
7.     Розбиття тексту на сторінки з певною кількістю рядків та інтервалів між рядками.
8.     Робота з декількома документами одночасно.
9.     Друкування тексту з заданою щільністю, якістю та ін.
10. Збереження тексту на магнітних дисках.
Програма Word пакета Microsoft Office 2003 являє собою дуже відомий текстовий процесор, що має широкі можливості оброби текстових документів.
Як правило, для запуску Word використовується один з описа­них нижче способів:
-  за допомогою меню Пуск це можна зробити таким чином. У підменю Усі програми слід відкрити від­повідну програмну групу (звичайно це Microsoft Office), у якій потім необхідно вибрати Microsoft Office Word 2003.
-  Якщо ж на Робочому столі є ярлик Microsoft Word, можна скористатися ним для запуску редактора Word.
Для виходу з редактора слід зберегти (якщо це необхідно) всі відкриті документи, а потім клацнути по кнопці закриття вікна або в меню Файл вибрати команду Вихід.
Введення тексту
Після запуску редактора Word на екрані з’являється чистий аркуш паперу, у верхньому куті якого знаходиться текстовий курсор. Можна приступати до введення тексту. Введення тексту – це процес його набирання на клавіатурі. При цьому текст заноситься у відеопам’ять  і відображається на екрані монітора. Курсор вказує позицію на екрані, в яку буде відображатися символ, що вводиться. Після введення символу курсор переміщується на одну позицію вправо.
Перед введенням символів можна вибрати мову, шрифт, його розмір, формат.
У редакторі Word введення тексту можна виконувати в режимі вставки або заміни, а також шляхом вільного введення. При введенні нового тексту в режимі вставки текст, що знахо­диться в документі, переміщується вправо від точки уведення. З ін­шого боку, у режимі заміни попередній текст видаляється й заміню­ється новим. Для перемикання між цими двома режимами застосо­вується клавіша Insert. Дізнатися, який режим використовується у даний момент, можна за станом індикатора ЗАМ у рядку стану вни­зу вікна Word. Якщо індикатор відображається чорним кольором, то включено режим заміни, якщо сірим - вставки. Подвійне кла­цання миші на цьому індикаторі також перемикає режими.
Для швидкої вставки тексту, малюнків, таблиць та інших еле­ментів у вільну область документа зручно користуватися вільним уведенням. Подвійне клацання у порожній області документа ви­кликає форматування цієї області для вільного уведення, при яко­му подальша вставка елементів буде здійснюватися починаючи з позиції подвійного клацання. Наприклад, щоб створити титульний аркуш, потрібно двічі клацнути в центрі порожньої сторінки й увести заголовок, який буде вирівняний по центру. Потім двічі клацнути на нижній правій межі сторінки та ввести ім'я автора, що буде вирівняне за правим краєм.
 Word автоматично переносить слова, які виходять за межі встановленої ширини сторінки, на наступний рядок. Тому зовсім не потрібно в кінці кожного рядка натискати клавішу Enter. Більш того, подібне використання клавіші Enter призведе до неможливості по­дальшого зручного форматування цього тексту.
Щоб ввести велику букву або символи верхнього ряду клавіатури, які зображені вгорі клавіші, слід попередньо натиснути і утримувати клавішу Shift, поки не буде виведений потрібний символ.
Абзацний відступ можна зробити клавішею Tab або встановити його з допомогою маркера на горизонтальній лінійці форматування у вікні документа.
Виправлення  помилок
Під редагу­ванням розуміють виправлення помилок, що виникли при введенні тексту, внесення змін до введеного тексту, у тому числі видалення і переміщення окремих його частин та ряд інших операцій.
Після того, як весь текст набраний, його слід перечитати і знайти та виправити помилки. Щоб виправити помилку, клавішами-стрілочками або мишею підведіть текстовий курсор до місця помилки.
Неправильний символ можна видалити двома способами:

  • Для видалення символу зліва від курсору слід натиснути клавішу Backspace;
  •  Для видалення символу справа від курсору слід натиснути клавішу Delete.

Виділення фрагмента тексту
Уся робота з текстом Word побудована за принципом «виділи й виконай». Перш ніж виконати яку-небудь операцію з текстом, як правило, спочатку виділяють фрагмент документа, до якого ця операція буде застосована. Виділений фрагмент на екрані інверту­ється.
Виділення фрагмента можна виконати як мишею, так і кла­віатурою.
За допомогою миші фрагмент можна виділити у такий спосіб:
1.    Установити вказівник миші в позицію, з якої потрібно почати виділення.
2.    Натиснути ліву кнопку миші й продовжувати утримувати її натиснутою.
3.                  Переміщати вказівник миші, розширюючи межі фрагмента.
4.               Виділивши потрібний фрагмент, відпустити кнопку миші.
Операція копіювання виконується за допомогою буфера обмі­ну. Щоб скопіювати який-небудь фрагмент, потрібно спочатку помістити його в буфер, а потім вставити з буфера в документ. Для копіювання в буфер, крім застосування «гарячих» клавіш, можна скористатися командою Копіювати в меню Правка, а для переміщення в буфер - командою Вирізати. Вставка вмісту буфе­ра здійснюється командою Правка \ Вставити. Дня виконання цих операцій можна також скористатися кнопками панелі інстру­ментів Стандартна.
Про форматування
Форматуванням називається зміна зовнішнього вигляду тексту, при якому не змінюється його зміст. Операції форматування здійснюються тільки для виділених фрагментів.
Розрізняють три основні операції форматування: форматування символів, форматування абзаців, форматування сторінок.
Щоб змінити зовнішній вигляд тексту, виділіть його і застосуйте потрібні формати. Якщо вибрати команду, не виділивши текст раніше, то формати застосовуються в позиції введення; це означає, що текст, який набирається з цього місця, буде мати нове форматування, поки ви знову не зміните формат.
Форматування символів
При форматуванні символів можна змінити шрифт, його розмір, стиль написання. Форматування здійснюється командою Шрифт з меню Формат

При цьому на екрані з'явиться вікно діалогу Шрифт, в якому можна встановити такі параметри:
          -  шрифт (вибирається із списку шрифтів);
          -  стиль (можна вибрати звичайний стиль, курсив, напівтовстий і напівтовстий з курсивом  шрифти);
          -  розмір шрифту;
          -  підкреслення (вибір різних варіантів підкреслення);
         -  колір символів;
        -  ефекти (верхній і нижній індекс, перекреслений та інші).

Форматування абзацу


Як відомо, під абзацом у Word розуміють частину документа, за якою поміщається маркер абзацу. При введенні тексту абзац завжди закінчується натискуванням клавіші Enter. Процес форматування абзацу містить у собі:
*     вирівнювання абзаців;
*     встановлення відступів абзаців;
*     встановлення відстані між рядками і абзацами;
*     добавляння обрамлення і заповнення.
Щоб відформатувати абзац, його спочатку слід виділити, а потім застосувати потрібні формати. Щоб виділити абзац, немає необхідності виділяти його цілком; достатньо встановити курсор в цьому абзаці або виділити яку-небудь його частину.
Формати абзацу впливають на зовнішній вигляд всього виділеного абзацу, а не на окремі рядки.
Зробити відступ для абзаців, вирівняти текст між полями, встановити позиції табуляції та інше, можна, натиснувши кнопки панелі інструментів Форматування і/або перемістивши елементи на лінійці форматування. Для виконання більш тонкої настройки або зміни кількох форматів одночасно слід користуватись командою Абзац з меню Формат.

Операції з таблицями

Створення таблиць
У редакторі Word є широкі можливості для роботи з таблиця­ми різного призначення. Існує кілька способів створення таблиці.
Вставка таблиці
Першим способом створення таблиці є використання команди Таблиця \ Вставити \ Таблицю. При цьому на екрані з'явиться діалогове вікно Вставка таблиці.
У полях Кількість стовпців і Кількість рядків потрібно вказа­ти відповідно число колонок і число рядків у таблиці (стовпців у таблиці не може бути більше 63). За замовчуванням таблиця буде складатися з п'яти колонок і двох рядків.
У групі опцій Автодобір ширини стовпців задається ширина ко­лонки в сантиметрах. Можна використати значення Авто для опції постійна, тоді ширина буде підібрана автоматично так, щоб табли­ця за шириною помістилася в рамки смуги набору. Спочатку шири­на всіх колонок однакова.
Таблицю можна також додати в документ за допомогою кнопки  Вставити таблицю на панелі Стандартна. Після цього в макеті клітинок таблиці за допомогою миші слід виділити потрібну кількість рядків і стовпців. 

Якщо в макеті не вистачає клітинок, то в цьому випадку треба його збільшити в потрібному напрямку, утримуючи натиснутою ліву кнопку ми­ші, поки не будуть досягнуті необхідні розміри. Після цього кнопку миші потрібно від­пустити, і в результаті таблиця із зада­ними розмірами буде додана в поточну позицію документа.
Малювання таблиці
Допускається створення таблиці шля­хом імпровізованого малювання її без­посередньо на екрані. Для цього слід вибрати команду Таблиця \ Напалювати таблицю. Після вибору вказівник миші набуде вигляду олівця, за допомогою якого можна намалювати таблицю. Команда Намалю­вати таблицю автоматично активізує панель інструментів Таблиці та межі.
Мал. 6. Панель інструментів Таблиці та межі
Цю панель можна також активізувати кнопкою Панель меж панелі інструментів Стандартна.
Панель Таблиці та межі містить інструменти для редагування таблиць.
   Операції з колонками й рядками таблиці
Як і при роботі зі звичайним текстом, перед застосуванням якої-небудь операції до групи рядків, колонок або клітинок таб­лиці треба попередньо їх виділити. Інакше операція буде здійсню­ватися відносно тої клітинки (стовпця, рядка), у якій розташова­ний курсор.
Виділення елементів таблиці
 Щоб виділити:
    клітинку - клацніть на лівій межі клітинки;
    рядок - клацніть на лівій межі рядка;
    стовпець - клацніть на верхній межі стовпця;
    кілька клітинок/рядків/стовпців - переміщайте вказівник при натиснутій кнопці миші через клітинку/рядок/стовпець, або виділіть одну клітинку/рядок/стовпець, а потім, утримуючи клавішу Shift, клацніть на іншій клітинці/рядку/стовпці;
    текст у сусідній клітинці - натисніть клавішу Tab;
    текст у попередній клітинці - натисніть сполучення клавіш Shift+Tab;
    усю таблицю - клацніть на таблиці, а потім натисніть комбіна­цію клавіш Alt+5 на цифровій клавіатурі, при цьому індикатор Num Lock повинен бути виключений.

Крім того, для виділення таблиці та всіх її елементів можна скористатися командами підменю Таблиця \ Виділити, попередньо встановивши курсор на відповідній клітинці.
  Об'єднання й розділення клітинок
Для об'єднання клітинок потрібно вибрати необхідну групу клітинок і виконати команду Таблиця \ Об'єднати клітинки.
Для поділу клітинок як по горизонталі, так і по вертикалі ви­користовується команда Таблиця \ Розділити клітинки. Після її виконання відкривається діалогове вікно Розбивка клітинок, де у відповідних полях потрібно вказати число стовпців і рядків, на яке будуть розділені клітинки, і натиснути кнопку ОК.
Додавання рядків і стовпців
У вже створену таблицю можна додавати нові рядки й стовпці. Щоб додати рядок, потрібно помістити курсор у таблицю або ви­ділити один із рядків. Після цього можна скористатися однією з команд підменю Таблиця \ Вставити. Новий рядок можна додати як над поточним рядком, так і під ним (команди Рядка вище й Рядка нижче відповідно).
Для додавання стовпця потрібно попередньо виділити один зі стовпців, а потім розкрити підменю Таблиця / Додати. Новий сто­впець можна додати ліворуч або праворуч від поточного за допомо­гою команд Стовпці ліворуч / Стовпці праворуч відповідно.
     Розбивка й об'єднання таблиць
За необхідністю можна розділити таблицю по горизонталі на дві або більше таблиці. Для цього слід помістити курсор в будь-яку клітинку того рядка таблиці, перед яким потрібно вставити розрив, і виконати команду Таблиця \ Розділити таблицю. Для об'єднання двох таблиць необхідно видалити всі абзаци між ними, після чого таблиці об'єднаються автоматично.
Керування шириною і висотою клітинок
Змінювати ширину стовпців і висоту рядків можна декількома способами.
Ширину стовпця або висоту рядка зручно змінювати безпосе­редньо в таблиці за допомогою миші. Потрапляючи на лінію, що розділяє стовпці або рядки, вказівник миші здобуває характерного для таблиці вигляд.

 Лінію-роздільник потрібно буксирувати в потрібному напрямку, міняючи в такий спосіб ши­рину або висоту клітинок.
Також за допомогою миші можна змінювати ширину на лінійці форматування. На вертикальній і горизонтальній лінійках форма­тування є спеціальні елементи для керування шириною стовпців і висотою рядків у таблицях. Зміна того чи іншого параметра дося­гається шляхом буксирування відповідного елемента лінійки фор­матування (див. рис).
Заголовки стовпців таблиці
При роботі з таблицями часто трапляються випадки, коли таб­лиця не вміщається на одній сторінці. Сприйняття документа по­ліпшується, якщо заголовок довгої таблиці (так звана «шапка» таблиці) повторюється при кожному переході таблиці на нову сторінку.
 Вставка малюнків у документ

При роботі з документами необхідно не лише створити текст, задати його форматування, оформити таблиці, але і супроводжувати його різними схемами, малюнками і діаграмами. Для цього у Microsoft Word вбудовані засоби для роботи з графікою, вміле використання яких дозволить вам прикрасити документ графічними зображеннями, задати його фон і текстуру. Ви зможете самі створювати малюнки, використовуючи засоби Microsoft Word, будувати діаграми, сканувати малюнки або вставляти їх з фотокамери. При цьому можна настроювати їх тінь, тривимірні проекції, установку текстур та багато іншого.
Поряд із засобами обробки тексту система Word, маючи потужний редактор малюнків, надає широкі можливості для оформлення документів будь-якими графічними об’єктами.
У комплект поставки Word входить колекція малюнків у складі Сlip Gallery, що складається з великої кількості професійно виконаних   малюнків,   призначених  для   оформлення  документів. Ці малюнки дуже різноманітні: зображення людей, географічні карти, карикатури тощо.
Для того, щоб знайти потрібний малюнок, необхідно виконати такі дії:
1.     Вибрати команду  Вставка \ Малюнок \ Картинки.
2.     В області   завдань Картинки указати в полі Шукати ключове слово (наприклад, «офіс», «бізнес», «люди», «квіти» і т.п.).
3.     У випадаючому списку переглядати вказати колекції, у яких буде виконано пошук (за замовчуванням - у всіх колекціях).
4.     Натиснути кнопку Почати.
У тому випадку, якщо пошук був успішним, у середній частині області завдань Колекція кліпів будуть зображені ескізи малюнків, знайдених у колекціях.
             

Якщо навести вказівник на картинку, що сподобалася, то мож­ні побачити її короткий опис (назву, розмір у крапках, обсяг у Кб, тип файлу - звичайно WMV). Клацання мишею на правій межі картинки (на трикутній стрілці) відкриває контекстне меню з пе­реліком можливих дій з даною картинкою.  Серед них, зокрема, є команда Копіювати, за допомо­гою якої обраний малюнок можна скопіювати у буфер, після чого додати в документ стандартною командою Вставити. Копіювання малюнка можна також здійснити шляхом перетягування за допомогою миші.

Вставка малюнка із файлу

У системі Word також існує можливість вставки малюнків, відсканованих фотографій з інших програм і файлів. Для вставки малюнка з іншого файлу слід виконати такі дії:
1.       Вибрати команду Вставка | Малюнок | З файлу.
2.       В діалоговому вікні Додавання малюнка знайти потрібний файл малюнка.
3.       Виділити необхідний файл і натиснути кнопку Вставити або двічі клацнути на ньому мишею.


У системі Word є графічний редактор, що дозволяє швидко будувати нескладні малюнки.  Тому немає необхідності для створен­ня кожного малюнка звертатися до якої-небудь зовнішньої про­грами.
Для редагування малюнків застосовується панель інструментів Малювання, яку можна вивести на екран за допомогою кнопки Малювання панелі інструментів Стандартна або командою Вигляд \ Панелі інструментів \ Малювання. Як правило, ця панель розташовується в нижній частині вікна Word, над рядком стану.
 Примітка. Більшість інструментів панелі Малювання можна використовувати для редагування будь-якого графічного зображення, а не тільки того, яке було створене за допомогою графічного редактора Word. Перед тим як застосувати яку-небудь дію до існуючого малюн­ка, необхідно виконати на ньому клацання мишею, щоб зробити його активним. За допомогою панелі Малювання можна збільшувати, зменшувати, повертати, відбивати й розфарбовувати автофігури, додавати тінь та об’єм, змінювати глибину об'єму й т. п.


Створення малюнка

Якщо потрібно створити малюнок засобами Word, найбільш доцільним рішенням є вставка об'єкта Малюнок Microsoft Word  з діалогового вікна Вставка об'єкта, що викликається командою Вставка \ Об’єкт. Однак можна також додавати графічні об’єкти безпосередньо в текст - у цьому випадку необхідно буде визначити взаємне розміщення об’єктів і тексту (тобто обтікання текстом).
Автофігури
У текстовому редакторі Word є безліч стандартних зображень, що включають геометричні фігури, фігурні стрілки та ін. Ці зобра­ження називаються автофігурами.
При вставці в документ автофігура поводиться як звичайний ма­люнок. Автофігури можна вставляти безпосередньо із двох панелей інструментів: Малювання й Ав­тофігури, або за допомогою команди Встав­ка / Малюнок | Автофігури.

Докладно описувати при­значення кожного інструмента у всіх наборах, мабуть, недоцільно - це інтуїтивно зрозуміло з назв наборів, а також із зовнішнього вигляду інструментів. Принцип роботи з усіма автофігурами (створення, переміщення, зміна розмірів) є ідентичним.
Створення автофігури здійснюється стандартним для всіх гра­фічних редакторів способом. Спочатку вибирається необхідний інструмент на панелі Малювання. Потім при натиснутій лівій кнопцi миші в області малювання виконується окреслення контуру автофігури. Коли кнопка миші відпускається, автофігура фіксується й стає виділеною.
Переміщення автофігури та зміна її розмірів

Отже, автофігура створена, але її розміри, припустимо, не влаштовують користувача. Перед тим як міняти розміри, автофігуру обов'язково потрібно виділити, після чого навести вказівник на один з маркерів розміру на сторонах або кутах автофігури. При цьому вказівник прийме вигляд двонаправленої стрілки, на­приклад горизонтальної. Далі необхідно натисну­ти ліву кнопку миші й, утримуючи її натиснутою, перетягнути обрану межу в потрібному напрямку. Вказівник буде в цей час відображатися у вигляді хрестика. Коли буде до­сягнуто необхідний розмір автофігури, кнопку миші слід відпус­тити, після чого межа буде зафіксована в новому положенні.
Тепер розглянемо процедуру переміщення автофігури. У цьому випадку виділяти автофігуру не обов'язково. Насамперед, потрібно навести вказівник на автофігуру - у результаті він прийме вигляд перехрестя зі стрілками. Після цього потрібно натиснути ліву кноп­ку миші (при цьому з'являться маркери розміру) і, утримуючи її натиснутою, перетягнути автофігуру на нове місце. У процесі перетаскування поточне положення автофігури буде ві­дображатися пунктирним контуром. Коли кнопка миші буде відпущена, автофігура зафіксується в новому положенні.
              Примітка. Якщо при перетаскуванні мишею автофігури утримувати натиснутою клавішу Ctrl, то при відпусканні кнопки миші фігура бу­де не переміщена, а скопійована в указане місце.

Поворот і деформація автофігури

Крім маркерів розміру, всі автофігури мають також маркер по­вороту - він має вигляд кружка зеленого кольору і з'єднаний від­різком з верхнім центральним маркером розміру. Щоб повернути автофігуру, слід перетягнути маркер повороту в потрібному напрямку - за годинниковою стрілкою або проти неї. При цьому, як й у випадку поточного переміщення, положення автофігури, що обертається, буде відображатися пунктирним кон­туром.
Для багатьох автофігур є можливість деформації заданого (за замовчуванням)  контуру.  Як  приклад, розглянемо деформацію автофігури Куб, яку можна знайти в наборі Основні фігури панелі інструментів Автофігури.
Перш за все, після виділення куба можна побачити, крім мар­керів розміру й повороту, додатковий маркер у вигляді жовтого ромба (у цьому випадку - біля лівого верхнього кута куба). Якщо вказівник миші підвести до цього маркера, він набуде вигляду трикутної стрілки. Це означає, що можна починати деформацію.
Для виконання різних операцій з об'єктами на панелі Малювання є кнопка Малювання. Ця кнопка виводить меню. Однак перед тим як перейти до розгляду команд цього меню, необхід­но з'ясувати, як саме можна виділяти кілька об'єктів од­ночасно.
Насамперед, виділення декількох об'єктів на малюн­ку можна виконати послідов­ними клацаннями миші, утри­муючи натиснутою клавішу Ctrl або Shift. Крім цього, на панелі  Малювання є  кнопка Вибір об'єктів, що є пе­ремикачем між двома режи­мами: звичайного малювання й виділення об'єктів. В остан­ньому випадку для виділення декількох об'єктів достатньо обвести їх контуром, утримуючи натиснутою ліву кнопку миші. Причому зробити це потрібно так, щоб кожний із потрібних об'єктів ПОВНІСТЮ потрапив в обкрес­лений контур виділення. Якщо ж якась частина об'єкта вийде за межі цього контуру, то цей об'єкт не виділиться.

Групування об'єктів

Команди підменю групування використовуються для об'єднан­ня декількох виділених об'єктів в один (Групувати) і для роз'єд­нання згрупованих об'єктів (Розгрупувати, Перегрупувати). Гру­пування використовується для фіксації положення об'єктів на малюнку відносно один до одного. Будь-які дії (зміна розмірів, поворот і т.п.) застосовуються одночасно до всіх об'єктів у групі.
Текстовий об’єкт
Дуже часто при використанні специфічного форматування тексту (такого, як колонки або великі відступи від країв сторінки) потрібно закріпити певний текст до краю сторінки або іншого тексту для того, щоб їх взаємне розташування не змінювалось при редагуванні документа. Крім цього, існує необхідність вставляти підписи в малюнки. Для розв’язання подібних задач використовується текстовий об’єкт. Текстовий об’єкт – це спеціальне поле, яке містить текстову інформацію. Воно допускає форматування і настройку властивостей, як для графічного об’єкта.
Для того, щоб вставити текстовий об’єкт, виконайте наступну послідовність дій:
1.       Виберіть в меню Вставка → Напис. Після цього курсор миші змінить свій вигляд.
2.       Натисніть ліву кнопку миші, перемістіть вказівник і відпустіть кнопку для того, щоб задати область для введення тексту. У результаті буде створений текстовий об’єкт, текст в який можна ввести вручну або вставити з документа.
Текстовий об’єкт складається з текстової частини, яка оточена рамкою, що має властивості графічного об’єкта. З текстовим полем можна працювати, як із звичайним текстом: змінювати його колір, форматування, заливку, напрям і т. д. Для рамки можна задавати ті ж властивості, що і для будь-якого іншого графічного об’єкта.
Текстовий об’єкт є незалежним від місцерозташування відносно інших об’єктів і оточуючого його тексту. Це означає, що його можна виділити і перемістити в будь-яке місце сторінки, включаючи винесення на поля документа або встановлення між колонками документа. Ця чудова властивість текстового об’єкта може бути використана для розташування тексту поверх інших графічних  або текстових об’єктів. Для того, щоб перемістити текстовий об’єкт, виконайте наступну послідовність дій:
1.       Виділіть його. Для цього клацніть лівою кнопкою миші  на межі текстового об’єкта.
2.       Наведіть вказівник миші на межу об’єкта, натисніть і утримуйте ліву кнопку миші.
3.       Перенесіть об’єкт у необхідне місце, переміщуючи вказівник миші. Відпустіть ліву кнопку миші у тому місці, в яке необхідно помістити текстовий об’єкт.
Розмір текстового об’єкта можна задати одним із двох способів. Найбільш простий спосіб – це перетягнути межі текстового об’єкта за допомогою миші.

Немає коментарів:

Дописати коментар